Výhody a nevýhody hormonální antikoncepce

pills-1354782_640

O bezpečnosti užívání hormonální koncepce se diskutuje již delší dobu, obzvlášť v poslední době. Jsou tu obavy o zdraví uživatelek na místě nebo se jedná pouze o zbytečné starosti?

Riziko vzniku krevní sraženiny

Užívání jakékoliv hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku nebezpečné hluboké žilní trombózy. Ta, pokud se včas neodhalí, se utrhne a vznikne plicní embolie, která je život ohrožující! Každá žena by měla ve vlastním zájmu podstoupit krevní testy, zda není ke krevní sraženině náchylnější. Pokud se zjistí, že ano, najde se pro ni jiná nehormonální alternativa. Nejčastěji jsou to různá nitroděložní tělíska.

Rizikové skupiny

O žilní trombóze jsme se už bavili výše. Ale jsou další rizikové skupiny žen, které by jakýkoliv druh hormonální antikoncepce vůbec neměly užívat. Mezi ně patří například ženy, které mají zvýšené hodnoty jaterních testů nebo které trpí vysokým tlakem. Zdravotní problém se však mohou projevit u zdánlivě zdravých žen. Proto si užívání hormonů dobře rozmyslete, přece jen je to zásah do těla a zdraví máte jen jedno.

Vedlejší účinky

Každý lék má svoje vedlejší účinky, výjimkou není ani hormonální antikoncepce. Mezi nejčastější účinky se uvádí napětí v prsou, bolesti hlavy, nabývání na váze či snížení chuti na sex. Pokud jsou některé z vypsaných bodů ženě extrémně nepříjemné, je vhodné prodiskutovat s gynekologem změnu antikoncepčních pilulek.

Pozitivní účinky na tělo

Abychom nebyli pořád negativní, zaměříme se také na výhody, které s sebou antikoncepce nese. Mnoho žen popsalo, že se jim zlepšila kvalita pleti, zmizelo akné a pociťují také, že jim zesilněly vlasy a nehty. Mimo jiné antikoncepce dokáže srovnat cyklus a zmírňuje bolesti při menstruaci. To je jeden z důvodů, proč se předepisuje také mladým dívkám, které ještě sexuálně nežijí. Pozitivních účinků je mnoho a na každou ženu působí jinak.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>