Reverzní hypotéka – buďte na pozoru!

reverzní hypotéka

Ať už vlastníte dům či byt, nároky na provoz, údržbu a vše s tím spojené jsou rok od roku vyšší. V důchodovém věku už není tolik prostředků na zlepšení. Produkt jménem zpětná hypotéka, by přeci jen mohla změnit vaší životní úroveň k lepšímu.

Tento produkt, který má především pomoci důchodcům, dobře funguje v USA, Austrálii nebo Velké Británii a nyní se pomalu dostává i k nám. U nás jej zatím na trhu nabízí jediná společnost, přesto už je o něj velký zájem. Starším lidem, vlastnící nemovitost, s přibývajícím věkem nestačí finance na domácnost a stejné je to s nějakou životní úrovní. Zpětná hypotéka má za cíl tento problém vyřešit.

Jak přesně pochopit zpětnou hypotéku můžeme předvést na příkladu, kdy důchodce vlastní nemovitost a tu zaúvěruje ve prospěch poskytovatele hypotéky, od kterého dostane jednorázovou platbu určité výše, pravidelnou měsíční doživotní rentu a také možnost v bytě nebo domě dožít. na první pohled velmi lákavé a pro některé důchodce zajímavé. Již nyní má o tento produkt řada lidí zájem, ale otázkou je, zda bude tzv. reverzní hypotéka úspešná i u nás.

Má reverzní hypotéka háček?

Jak už jsme uvedli v úvodu, produkt u nás nabízí zatím jediná nebankovní společnost. Nevýhodou je, že není možno porovnávat s jinými společnostmi, navíc je důležité si smlouvu řádné přečíst a pochopit všechny její náležitosti. Člověk, který se k reverzní hypotéce zaváže, by si měl uvědomit, že renta nebo příjem nebude takový, kdyby raději celou nemovitost prodal a dostal by hotovost z kupní ceny. Na druhou stranu ale chápeme, že další kroky dotyčného člověka by směřovaly do nájmu, domova důchodců nebo by šel bydlet ke svým dětem a to ne každý chce. Dále je nutné si uvědomit, že jde o jakousi půjčku, kdy pokud dojde k úmrtí klienta, přechází na dědice. Těm pak nezbývá nic jiného, než převést nemovitost na poskytovatele hypotéky nebo dluh vyplatit.

Rizikem tu může být i ten fakt, že zpětnou hypotéku vám neposkytuje banka, čímž může hrozit to, že v případě krachu přijdete jak o peníze, tak i dům.

Závěrem lze říct, že nový produkt si u nás jistě najde další své zastánce a někomu může ulehčit jeho životní strasti, buďte ale obezřetní a nepouštějte se do něčeho bez rozmyslu. Pokud máte tu možnost, poraďte se s někým zkušeným, nejlépe člověkem, co se v oblasti financí vyzná.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>