Rakovina děložního čípku aneb Co dělat, aby nebylo pozdě

3955359108_138c7f3b1e_z

Rakovina děložního čípku je nebezpečné nádorové onemocnění, které je u žen po rakovině prsu druhou nečastější příčinou úmrtí. Bohužel – mnohdy zcela zbytečného.

Na rozdíl od řady jiných onkologických onemocnění lze nežádoucí změny na děložním čípku odhalit včas a zahájit účinnou léčbu, v prvopočátcích dokonce bez nepříjemných vedlejších příznaků, které pacienty s rakovinou provázejí. K tomu všemu stačí jednou ročně navštívit svého gynekologa. Laboratorní vyšetření stěru z čípku hrdla děložního dokáže odhalit nemoc v počátečním stádiu. Lékaři v České republice každoročně diagnostikují přes tisíc nových případů onemocnění – 400 žen z uvedeného počtu, vesměs v produktivním věku, nemoci podlehne.

Co způsobuje rakovinu děložního čípku

Rakovina děložního čípku není dědičným onemocněním. Způsobuje ji infekce lidskými papilomaviry. Těch existuje stovka druhů a organismus se jich většinou dokáže zbavit sám. Dva agresivní typy papilomaviru (16 a 18), které se do organismu ženy dostávají při pohlavním styku či kontaktu intimních oblastí, však postupem času mohou způsobit rakovinu. Existuje však účinná prevence – očkování. Vakcína je určena mladým dívkám a ženám od 10 do 25 let a podává se ve třech dávkách. Očkování je nejefektivnější ještě před zahájením sexuálního života. Klientky si očkování hradí samy, některé zdravotní pojišťovny na ně částečně přispívají. Lze je pořídit i na splátky. Očkování nenahrazuje pravidelné roční gynekologické prohlídky.

Zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>