Proč si nechat vytrhnout zuby moudrosti

dentist-1468457_640

Zuby moudrosti, zkráceně „moudráky“ nebo také osmičky jsou třetí stoličky, které nás dokáží pěkně potrápit. Místo zubů moudrosti by se jim klidně mohlo říkat zuby bolesti.  Název je přitom odvozen od doby, kdy se začínají prořezávat, což je okolo 18-25 let, a v té době už bychom všichni měli být moudří a vyspělí.

Většina stomatologů je toho názoru, že by se měly „moudráky“ vytrhnout co nejdříve, než s nimi začnou být problémy. Mnoho pacientů ale tento názor nesdílí a nechápe, proč se musí vytrhnout, i když jsou úplně zdravé. Je ale pravda, že pokud se osmičky vyndají včas, pacientovi to ušetří spoustu starostí. Nejdříve je ovšem nutné dojít si na rentgen čelisti, který by měl být již součástí preventivní prohlídky, a získat od stomatologa doporučení k extrakci.

Samotný zákrok

Samotný zákrok se provádí několika způsoby. Je totiž rozdíl mezi tím, jestli máte osmičky už prořezané nebo nikoliv. Pokud jsou zuby moudrosti venku, jedná se víceméně o pouhé trhání zubu pod lokální anestezií. Nejsou-li však osmičky prořezané, musí se rozříznout dáseň, zub se extrahovat a následně pak celou ránu zašít. Tímto se celý zákrok i proces hojení komplikuje. Daný zákrok se provádí ambulantně a pacient si může většinou sám zvolit, nechá-li si odstranit zuby moudrosti oba na jedné straně či půjde čtyřikrát. Mezi každým zákrokem je zhruba dvou až tří týdenní pauza, aby se rána stihla zregenerovat.

Rekonvalescence

Připravte se, že po zákroku až odezní umrtvující injekce, přijde bolest, kterou lze potlačit analgetiky. Pár dní také přetrvává otok, který ustupuje s hojícím procesem. Nepříjemné je, že pacient nesmí po nějakou dobu na dané straně kousat a je tedy většinou odkázán na tekutou stravu. Pokud nenastanou nějaké komplikace v podobě zánětu, stehy po šití se vyndávají během druhého týdne od zákroku. Pokud pacient nepodstoupil tento složitější zákrok, ale „pouhé“ trhání, doba rekonvalescence by se měla výrazně zkrátit.

Související nepříjemnosti

Může se stát, že se zub moudrosti prořezává i řadu let. Neboť třetí osmičky mají období klidu a růstu. A v období růstu dokážou pacienta pořádně potrápit a dokonce i vyřadit z každodenního života. Může se dostavit několik komplikací, jako jsou horečky, záněty, nepříjemné otoky. Stomatolog je schopen na záněty předepsat antibiotika, ale to samotný problém neřeší. Neboť zub se za nějaký čas ozve znovu. Proto je třeba udělat radikální krok a nechat si “moudráky” vytrhnout včas.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>