Proč je dobré si počkat na povánoční výprodeje

11901556626_33e6bf69da_z

Valná většina z nás se již těší na vánoční pohodu s rodinou u stromečku, štědrovečerní večeři a pohádky. Je zde však skupina obyvatel, jež se nemůže dočkat, až odstartují povánoční výprodeje. Kdy je dobré být ve střehu a kolik se dá ušetřit?

Ve výprodejích najdeme až o 70% levnější sortiment jako jsou hračky, elektronika, zimní obuv, sportovní výbava nebo oblečení. Prodejci se snaží těmito slevami vyvolat nákupní horečku u svých zákazníků a zbavit se přebytečných zásob zboží. Nejvyšší slevy bývají poskytovány na zboží, o které není zájem. Zajímavější kousky zboží mají jen minimální slevu.

Tyto výhodné výprodeje využívají mnozí z těch, kdo obdrželi pod stromeček hotovost nebo jen prostě čekají na zboží, na kterém se dá ušetřit i několik tisíc korun. Nákupy dárků na povánoční výprodeje odkládá již téměř každý pátý Čech. S nejrůznějšími věrnostními programy navíc může nakoupit třeba až o 80% levněji.

A jak takové povánoční výprodeje vypadají v obchodních centrech? Ženy okupují prodejny s obuví a oblečením. Z mé osobní zkušenosti můžeme vzít za příklad třeba tolik oblíbenou značku Next, výrobce dětského oblečení. Při po vánočních vyprodejích je prodejna obléhána maminkami, horlivě se snažícími uzmout ty nejlepší kousky oblečení, zatímco jejich manželé postávají venku a hlídají jejich ratolesti. Muži naopak nakupují ve slevách počítače a elektroniku. Mezi největší trháky slev patří čtečky knih. Obchodní centra i přes čas vánoční praskají obvykle ve švech.

Povánoční výprodeje v zahraničí a na internetu

Cestovní kanceláře i nejrůznější slevové servery nabízejí zájezdy na povánoční výprodeje do obchodních a outletových center v Německu, Anglii či Rakousku, kde zpravidla nakoupíte zboží mnohem levněji než u nás.

Internetové obchody spouštějí slevy na zboží většinou o den dříve, tedy 25. prosince. Tisíce zlevněných položek si tak můžete nechat přinést až do domu. Slevy na internetu dosahují většinou až 80%. Eshopy navíc připravují pro zákazníky lákadla jako dárky k nákupu, není tedy problém koupit si televizi, k ní získat tablet či mobilní telefon a sadu knih či filmů. Fantazii se meze nekladou a obchodníci ví, jak nalákat zákazníky, aby nakoupili právě u nich.

Ke srovnání cen v jednotlivých eshopech vám pomohou nejrůznější srovnávače a vyhledávače zboží, kde lehce zjistíte, kdo je levnější nebo využívá pouze virtuální slevy.

Není vše tak levné, jak se tváří

Povánoční lednové výprodeje mají však i svou druhou stránku a sice šizení ze strany obchodníků. Mnohdy zjistíte, že i když je zboží označeno jako zlevněné, je ještě dražší než před ohlášenou slevou, špatně označené cenovkou nebo slevněné o menší částku, než byla udána. Další praktikou jak vydělat na slevách je, že prodejce na čas zvýší cenu a v době slev ji opět sníží na normální cenu a reklamuje velké snížení cen. Všechny tyto praktiky jsou v rozporu se zákonem. Vždy si cenu ověřte a zjistěte si, zda je zboží opravdu zlevněné.

Dávejte pozor také na prodejci milované slovíčko „až“. Hlavním cílem je přilákat zákazníky, kteří zjistí, že je zlevněno pouze pár kousků věcí a zbytek je za normální cenu.

Zlevněné zboží a záruka

Velmi často obchodníci přesvědčují zákazníky, že na zlevněný sortiment neplatí záruka nebo je omezena. Na zboží zakoupené ve slevách však platí zákonem stanovená záruka 24 měsíců. Vyjímkou je sleva, která byla na zboží poskytnu právě z důvodu vady výrobku. O tomto musí být zákazník informován. Vždy si tuto závadu nechejte vyznačit na dokladu o koupi. V případě, že vám obchodník nechce vyhovět s reklamací, obraťte se na ČOI.

Zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>