Nezapomínejte na kontrolu plynového kotle!

6882421106_d4fd424519_z

Hlavně v topné sezoně se každoročně objevují případy otravy oxidem uhelnatým. Děje se tak v případech, kdy mají lidé doma zabudovaný plynový kotel a nedbají na jeho pravidelnou kontrolu. Pokud nechcete nečekaně skončit v tom lepším případě pouze v nemocnici, přečtěte si několik zásadních rad, jak předejít otravě nebo rovnou smrti.

Oxid uhelnatý je velmi jedovatý plyn, jehož charakteristikou je neviditelnost a žádný zápach. Uvolňuje se při nedokonalém spalování a vdechováním se váže na červené krevní barvivo, jenž tak nemůže vázat a přenášet kyslík. Během několika málo minut se u člověka dostaví prvotní příznaky jako bolest hlavy, nevolnost, závratě, malátnost a následně přichází bezvědomí. Už při koncentraci 0,05% může dojít až k 50% blokaci hemoglobinu. V takovém případě kolaps a smrt nastává velmi rychle. Opravdu vám stojí těch pár stovek za takový risk vlastního zdraví?

Lidé totiž šetří každou korunu, ale dělají to u věcí, kde to zcela ztrácí smysl. Mluvíme nyní o každoroční kontrole plynových kotlů a komínů. Kontrola je dokonce zákonem stanovená jako povinná jednou za několik let. Navíc není časově ani finančně náročná, tak proč dávat v sázku zdraví? Ale není kontrola jako kontrola. Rozlišujeme několik druhů, ve kterých by se měl majitel plynového kotle vyznat.

První vstupní revize

Provádí se, když se zapojuje nový plynový kotel či jiný spotřebič a neměl by ji vynechat žádný majitel. Kontrolu provádí pověřený revizní technik a dohlíží zejména na to, zda byl spotřebič řádně připojen a nedochází k nebezpečnému úniku plynu nebo jinému problému.

Provozní revize

Nejedná se o klasickou každoroční prohlídku nýbrž o důkladnější, která by měla být uskutečněna každé tři roky a je zákone povinná. Taktéž ji provádí revizní technik a zaměřuje se hlavně na skryté vady, které nemusí být v každoroční revizi odhaleny.

Pravidelné servisní revize

Kontrolu provádí servisní technik a jeho úkolem je prohlédnout zda není plynový spotřebič někde poškozen, popřípadě vymění nebo vyčistí opotřebované části. Nejedná se o povinnou revizi, ale každý majitel ve svém vlastním zájmu by ji neměl zanedbávat. Přece jen zdraví máme jen jedno. Ovšem zdraví je jen jedním, ačkoliv hlavním, důvodem, proč pravidelně plynový kotel nechat prohlédnout. Jako další důvod můžeme uvést zjištění problému spotřebiče v záruce a nárok na bezplatnou výměnu. Pokud byste prohlídku zanedbávali a na problém přišli až po záruce, finance na opravu či výměnu půjdou z vaší kapsy.

zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>