Nejčastější chyby, kterých se ve financích dopouštíme

penize

Finanční gramotnost Čechů je stále velmi tristní, nicméně se postupně zlepšuje. Níže vám nabídneme přehled několika nejčastějších chyb, kterých se neustále dopouštíme.

Proč přicházíme o peníze zbytečně?

Finanční problematika je pro mnoho zákazníků stále ještě španělskou vesnicí a mají zažité mnoho mýtů a polopravd. Často bohužel přicházejí úplně zbytečně o peníze.

Nečtu, co podepisuju

Dvě třetiny zákazníků si ještě stále nepřečtou smlouvu, kterou podepisují a potom se nestačí divit. Celou smlouvu a podmínky, ceník i veškeré poplatky a pokuty si řádně prověří jen opravdu nepatrný zlomek klientů. Smlouvu si vždy řádně přečtěte a pokud něčemu nerozumíte, je lepší se zeptat, případně se poradit s advokátem nebo v bezplatné finanční poradně. Smlouvu rozhodně nepodepisujte ve stresu. Mnoho zákazníků často ani neví, s kým smlouvu podepsali. Finanční poradce musí mít platný certifikát, který si zkontrolujete na stránkách České národní banky.

Nejnižší úrok neznamená nejlevnější

Mnoho z nás si stále myslí, že úvěr či hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je ten nejlevnější nebo nejvýhodnější produkt. Úroková sazba ovlivní měsíční splátku, ale nemusíte vidět skryté poplatky, které půjčku mohou značně prodražit. Stačí si nevšimnout sjednaného připojištění proti neschopnosti splácet.

Nezapomeňte také na to, že u stavebních spořitelen mohou být i desetitisícové poplatky za snížení či navýšení cílové částky. Spořitelny i banky mohou měnit úrokové sazby z vkladů nebo vypovědět smlouvu.

Pojištění nezanikne jen tak

Zákazníci podmínky nečtou, takže se stává že po sjednání pojištění přestanou předepsané pojistné hradit a myslí si, že jen tak zanikne. Je to omyl. Pojistné po vás může být vymáháno. Pojistnou smlouvu si rovněž prostudujte, na jaké pojištění se vztahuje. Často a pravidelně je potřeba aktualizovat údaje a v případě potřeby i měnit rozsah pojištění.

Investice podle toho, co řeknou média

Další chybou je investovat do komodit podle toho, co řeknou média. Příkladem může být nákup zlata v okamžiku, kdy ceny stoupají. Měli bychom jej v té chvíli spíše prodávat.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>