Letní nebo univerzální pneumatiky?

profile-454194_1920

Rozhodujícím faktorem při výběru pneumatik je řada věcí. Každý to má nastaveno jinak, ale všeobecně se dá říct, že lidé povětšinou koukají po ceně. I proto se rozhodují, zda je pro ně efektivnější koupit letní pneumatiky nebo rovnou ty univerzální. V článku si povíme, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Pneumatiky se “pečou” s vlastnostmi pro dané období. Letní pneumatiky dostanou svých maximálních vlastností v horkých teplých dnech, kdy se od nich vyžaduje co nejlepší přilnavost s vozovkou i v deštivých dnech. Proto je důležité vybírat pneu s co nejlepším odvodem vody, aby při jízde nedošlo k aquaplaningu a následnému smyku. Následky takové nehody by nemusely dopadnou dobře. Motoristé se naučily sledovat i jiné aspekty. Jedním z nich je vliv pneumatik na spotřebu. Není žádným tajemstvím, že pneumatiky se významnou měrou podílí na tom, kolik bude průměrná spotřeba. A kdo chce ušetřit, vybírá mezi těmi pneu, které jsou zaměřeny na nízkou spotřebu. Kdo si potrpí na komfortní jízdě, bude v jeho hledáčku i pneu s minimální hlučností směrem do kabiny. Někdo ale na tyto všechny prvky kašle a raději kouká po ceně. Proto si raději zvolí univerzální pneumatiky. Ty už podle názvu určují, že jde o celoroční pneumatiky, kde sice bude nízká cena, ale tomu budou odpovídat i vlastnosti.

Srovnání aneb Letní nebo celosezónní?

Co se týče funkčního hlediska, bezpečnosti a celkově dobrých jízdních vlastností, jsou podle nás jasnou violbou letní pneumatiky, které jsou předurčeny pro dané období a podle toho jsou i vyrobeny. Nevýhodou je samozřejmě vyšší pořizovací cena, ale z hlediska bezpečnosti vás a spolucestujících, které povezete, byste se nad tímto neměli pozastavovat. Pokud navíc cestujete pravidelně a delší trasy, l to víc volte letní pneumatiky. Celosezónní pneumatiky jsou levnější, což je jejich velký výhoda, ale vlastnosti mají jak pro zimní, tak i letní období, což z hlediska přilnavosti a jízdních vlastností není to ideální. Při delších trasách bude docházet k většímu opotřebení dezénu a očekávajte i vyšší hlučnost.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>