Kupní smlouva na psa

kupní smlouva na psa

Jistě jste se již setkali s majitelem či majitelkou psa, kteří byli při pořizováni podvedení prodávajícím, který jim zatajil nějakou vrozenou vadu nebo uvedl mylné informace o pejskovi. Jedinou zbraní proti těmto podvodníkům je jasná a dobře formulovaná kupní smlouva na psa. Vzor a další důležité informace najdete zde v článku.

Kupujete- li pejska z chovné stanice nebo od soukromníka, podle občanského zákoníku není potřeba mít kupní smlouvu podloženou písemně, ale raději na tom vždy trvejte. Jak už jsme uvedli v úvodu, řada lidí dala na důvěřivost a poté na to tvrdě doplatila. Jestli máte vybranou konkrétní rasu pejska a víte, kdo jej na internetu nabízí, poptejte se na jméno prodávající nebo prodávajícího napříč všemi různými weby, spolky a kluby, zaměřenými na pejsky. Může se stát, že jméno dotyčného někdo bude znát, takže vám buď potvrdí, že se jedná o poctivého chovatele a prodejce nebo naopak jde o člověka, který již některé lidi podvedl.

Kupní smlouva na psa – co v ní nesmí chybět

V kupní smlouvě určitě nesmí chybět dvě základní věci – předmět koupě se všemi náležitostmi a kupní cena. V případě předmětu koupě tedy jasně definovat o jakou věc se jedná, tzn. rasu psa, pohlaví, datum narození, jméno, atd. Kupní cena by měla být přiměřená, což v překladu znamená, že se bere v potaz cena za konkrétní plemeno psa v čase a místě obvyklé. Snažte se do smlouvy vložit všechny věci o pejskovi, od očkování a odčervení, přes prodělané nemoci (pokud nějaké byly) až po uvedení některých vad. Na toto si hlavně dávejte pozor. Prodávající je povinnen vám před podepsáním smlouvy sdělit vady, které pejsek má. Pokud tak neučiní a ony nějaké vyplynou na povrch, máte právo na přiměřenou slevu z kupní ceny dle rozsahu a povahy vady. Vyskytne-li se vada, která má zásadní vliv na použitelnosti věci, může v takovém případě kupující od smlouvy odstoupit. Takovým příkladem může být třeba pes, který by měl sloužit k vyhledávaní, ale již od narození má problém s čichovým smyslem. Prodávající v tomto případě vrátí kupujícímu částku za psa sjednanou ve smlouvě a kupující obratem odevzdá psa prodejci.

Kupující má rovněž právo domáhat se po prodejci úhrady nákladů spojené s vyšetřením psa u veterináře, ale pouze tehdy, když o vadách informoval ve lhůtě 6 týdnů od převzetí psa.

V kupní smlouvě na psa nesmí chybět samozřejmě také údaje o kupujícím, prodejci, musí být datum sepsání, způsob úhrady a podpis obou zúčastněných.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>