Kořenová čistírna: Stoprocentně ekologické čištění odpadních vod

voda

Jestlipak víte, co se děje s vaší odpadní vodou? Putuje rovnou do čističky, kde se pomocí mechanicko-biologických procesů vyloučí veškeré nežádoucí látky, Mnohem zajímavější je ale kořenová čistírna odpadních vod, která funguje na podobném principu jako mokřady. Čištění vody zde probíhá samovolně, tedy bez jakýchkoliv chemických látek a elektřiny. Podrobnosti vám prozradíme v tomto článku!

Proč kořenovou čistírnu?

Podstata kořenové čistírny spočívá na průtoku předčištěné odpadní vody přes kořenový filtr. Ještě předtím, než se voda dostane ke kořenovému filtru, musí být zbavena mechanických nečistot. To se děje ve vícekomorovém septiku nebo anaerobně. Obecní kořenová čistička využívá k předčištění tzv. sedimentační nádrž.

Jakmile je voda zbavena veškerých mechanických nečistot, putuje do kořenového filtru, která má podobu mokřadní vegetace. Na tomto místě se cca 10 dní přirozenými procesy čistí. V kořenové čistírně probíhají oxidačně redukční a biologické pochody, v rámci kterých jsou nebezpečné látky přeměněny na naprosto nezávadné složky. Jinými slovy – voda se perfektně pročistí.

Kořenová čistička vyniká ve velmi nízkých nákladech na provoz, zanedbatelnou údržbou a amortizací. Navzdory své jednoduchosti jde o velmi efektivní systém, které lze využívat v téměř libovolném prostředí. Mokřadní vegetace je vysoce odolná vůči negativním vlivům okolí. Neméně podstatný je ovšem ekologický faktor – žádná jiná čistírna odpadních vod nedokáže zbavit vodu příměsí tak šetrně vůči přírodě.

Jediný „háček“ spočívá ve vyšší pořizovací ceně. Kořenová čistírna pro průměrný rodinný dům (cca 4 – 5 obyvatel) vychází na 100 – 150 tisíc Kč. Kvalitní klasická čistírna je o něco levnější.

Chcete-li se o ekologickém čištění odpadních vod dozvědět více, zamiřte na www.grania.cz. Rodinná společnost se dlouhodobě specializuje na tvorbu projektů i samotnou realizaci kořenových čistíren pro obce, rodinné domy, rekreační objekty i průmysl.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>