Je veganství zdravé?

mushrooms-1351561_640

Veganství je způsob stravování, které odmítá využití zvířat pro potravu a to jakýmkoliv způsobem. Přesto je rozdíl mezi veganstvím a vegetariánstvím, i když tyto dva životní stylu spojuje jedno – odmítání konzumace masa.

Co všechno veganství vylučuje z jídelníčku

Na talíři veganů nenajdete nic, co je živočišného původu. Zříkají se mléčných výrobků, vajec, masa, ale také například medu. Někteří vegani také odmítají konzumaci ryb. Z jídelníčků vyloučí veškeré potraviny, které byť jen úzce souvisí se zvířaty. Někteří lékaři jsou odpůrci této stravy neboť tvrdí, že vegani nemají dostatečný příjem všech potřebných nutričních hodnot a některé složky, které jsou obsaženy v potravinách, které nekonzumují, prostě nahradit nejdou. Obecně je veganství velice nebezpečné pro těhotné ženy, protože chybějící složky mohou způsobit nesprávný vývoj plodu. Pro vegany je tedy nezbytně důležité sestavit si vhodný jídelníček, aby nedošlo k nějakému zanedbání. Pokud se chcete stát vegany, nejdříve si dobře rozmyslete, zda jste schopni se stravovat pestře a ochotni se vzdát všech živočišných produktů. Není dobré stát se veganem ze dne na den. Nejlepší je když už vysazovat potraviny postupně, aby mělo tělo čas nový životní styl přijmout a nějakým způsobem jej zpracovat.

Veganství jako životní styl

Nenechte se ale zmýlit, veganství není jen o jídle. Mnoho veganů nesouhlasí také s kožešinovým průmyslem, cirkusy a zoologickými zahradami. Někteří jedinci také odmítají používat kosmetiku, která bývá testována na zvířatech, a zaměřují se čistě na přírodní produkty, které jsou adekvátní s jejich životní filozofií. Často také odmítají nosit oblečení, které je z vlny, kůže, kašmíru atd. Každý vegan si nastaví hranici, přes kterou nechce zajít, sám. Někteří vyznavači omezují pouze jídlo, ale někteří jedinci naopak tímto životním stylem žijí se vším všudy.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>