Jak vybrat aktovky pro prvňáčky

školní aktovka

Máte doma budoucího prvňáčka a dosud nemáte koupenou aktovku? Poradíme vám, jak vybrat co nejlepší školní aktovky. Důležité je jejich lehkost a maximální pohodlí pro záda dítěte.

Školní aktovka pro prvňáčka

1. Označení

Musí se jednat o školní aktovku, která je vyrobena v souladu s ČSN 79 6506. Pokud aktovka nemá tuto normu, nesmí být označena jako školní. V tom případě je možné, že výrobek nesplňuje některé z kritérií pro školní aktovky.

2. Bezpečnostní prvky

Na aktovce by neměly chybět bezpečnostní prvky, aby bylo dítě dobře viditelné při přecházení silnice ve špatném počasí. Na přední části aktovky, na bocích i na zadní části či na popruzích by měla být reflexní páska, která umožní snadnou viditelnost.

3. Váha aktovky

Váha aktovky do školy by měla být minimální. ČSN připouští maximální hmotnost 1,2 kg pro žáka 1. stupně ZŠ. Optimální hmotnost aktovky je 1 kg. Je potřeba, aby aktovka měla zajištěnou stabilitu, dobrou funkčnost a dlouhou životnost. Na trhu naleznete i extra lehké či naopak až příliš těžké aktovky s hrubou konstrukcí.

4. Nepromokavost

Měla by být nepromokavá. Pokud dítě postaví aktovku na zem do kaluže, neměly by se mu namočit sešity a knížky. Aktovky jsou lépe chráněny, pokud se zavírají na klopu a mají bočnice, které chrání proti dešti z boku. Pokud se aktovka uzavírá pouze na zip, je možné, že snadněji namokne.

5. Pevnost konstrukce

Základem každé aktovky je pevná a stabilní konstrukce. Kvalitní výrobek musí být stabilní při postavení na zem v plné i prázdné variantě. Aktovka se školáčkovi dobře nosí, pokud má dno se zády spojené v pravém úhlu. Vybírejte aktovku s polstrovanými zády a popruhy pro pohodlné nošení.

Na co je potřeba dbát dále?

Je důležité, aby byla obsluha aktovky jednoduchá a snadno se zapínala i rozepínala. Vhodné je, aby byla v aktovce kapsa na láhev s pitím, menší kapsička na klíče a drobnosti nebo kapsa na pouzdro. Klopa na aktovce by měla při odklopení držet a nevracet se zpátky. Dítěti se pak špatně vytahují a schovávají věci.

Zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>