Jak se vyznat v žárovkách do auta

8659427314_1936f6b8f7_z

Ne každá žárovka vám posvítí stejně na cestu. Některé se tváří levně a výkonně, opak však bývá většinou pravdou. Často bývá lepší si připlatit za kvalitu. A navíc je z čeho vybírat. Současný trh nabízí nepřeberné množství autožárovek.

Druhy autožárovek

  • H1
  • H4 (dvouvláknové)
  • H7 (jednovláknové)
  • H11
  • H3
  • HB3/HB4
  • LED autožárovky – minimální spotřeba elektrické energie, vysoká životnost, jednoduchá a odolná konstrukce, nemají vlákno na rozdíl od běžných autožárovek, a tedy uvolňují jen minimum tepla
  • xenonové žárovky – stále více populární mezi zákazníky, generují více světla než halogenové

Jak vybrat správnou autožárovku

Jakou žárovku použít objevíte v návodu k obsluze vozidla nebo po vyjmutí doslouživší autožárovky z vašeho světlometu. Nejčastěji se používají jednovláknové H7 nebo dvouvláknové H4. Pozor také abyste nekoupili žárovky s příliš velkým napětím. Do osobních vozů se používají 12 V/55 W.

Výměna žárovky

Výměnu žárovky byste měli ve většině případů zvládnout sami bez pomoci odborníků, ovšem existují situace, kdy se nelze do světlometu dostat a v těchto případech vám nezbývá nic jiného, než navštívit autoservis. Pokud vyměňujete autožárovku, dělejte to vždy až po jejím vychladnutí, případně použijte rukavice. Při instalaci nové autožárovky byste měli dbát na to, abyste se prsty nedotýkali skleněné baňky, neboť byste jí mohli svým potem poškodit. Pokud se tak stalo, nic se neděje, baňku otřete hadříkem namočeným v lihu.

Životnost autožárovek

Je třeba si umět vybrat vhodnou žárovku. Jejím nesprávným výběrem zkracujete její životnost. Například pokud jsou autožárovky napájeny vyšším napětím, než na jaké byly konstruovány. Většina žárovek má životnost 300 až 400 hodin.

Homologace

Na krabičce, případně přímo na žárovce, by měla být uvedena homologační šarže, skládající se z písmene E + tvaru země (E7 ČR). Doporučujeme kupovat autožárovky jen známých výrobců. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem s nesprávnou funkčností, případně s problémy na stanicích technické kontroly.

Zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>