Jak se bránit proti nachlazení

thermometer-1539191_640

S chladným počasím se do našeho každodenního života vrátily také nepříjemné chvíle plné chřipek a nachlazení, které číhají nejen na veřejných místech. V tomto období je důležité, více než kdykoliv v roce, posilovat imunitu a vyhnout se tak nachlazení. Jak se úspěšně onemocnění vyhnout?

Pravidelný přísun vitamínů

Vitamíny se v deštivém a chladném počasí hodí více než jindy. Dopřejte si denně dostatečnou dávku vitamínů C a D a riziko onemocnění tím snížíte hned několikanásobně. Nejlepší jsou vitamíny přímo ze zdroje, takže se snažte jíst dostatek ovoce, hlavně citrusových plodů. Popřípadě můžete zvolit formu doplňku stravy.

Dostatek kvalitního spánku a omezení stresu

Ačkoliv se to nezdá, i stres patří do faktorů, díky nimž můžeme rychleji onemocnět. Je to hlavně z toho důvodu, že fyzicky i psychicky unavené tělo je náchylnější k nemocem a hůře se vyrovnává s bacily, které ho napadají. Najděte si jednou zas čas chvíli na relaxaci, vezměte si volno v práci a zkuste den strávit bez zbytečných stresových situací. A nezapomínejte na dostatek spánku.

Teplé oblečení je základ

Že se máme v zimě teple oblékat, není žádný mýtus, ale holý fakt. Prochladnutí organismu bývá jedním z důvodů, proč nás skolí nachlazení či chřipka a příčinou je právě nedostatek vhodného oblečení. Když vyrazíte do sychravého počasí, rozhodně nepodceňujte oblečení. Vždycky je lepší mít vrstev víc, neboť sundat je můžete vždycky.

Očkování?

Prevence je půlka úspěchu. Zkuste popřemýšlet nad očkováním proti chřipce, které si můžete vyžádat u praktického lékaře. Ale nesmíte zapomenout, že ani injekce vás nemusí úplně ochránit. V několika procentech se totiž chřipka u očkovaného člověka stejně vyskytne. Je tomu ale tak, mívá většinou lehčí průběh a pacient se rychleji uzdraví.

MHD a čekárny – ne

Je obecně známo, že viry a bacily si hoví na místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Jako právě například v městské hromadné dopravě, v čekárnách u lékaře, ve školách nebo v supermarketech. Na takových místech se prostě snáze nakazíte. Proto když přijde období chřipek a nachlazení je lepší se takovým místům vyhýbat, nebo se na nich vyskytovat co nejméně a samozřejmě dodržovat body uvedené výše.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>