Jak poznat těhotenství aneb první příznaky, které vám napoví

pregnant-776506_640

Pro většinu žen je zázrak přivést na svět dítě, a proto netrpělivě čekají na dvě modré čárky na těhotenském testu. Avšak platí, že ani pozitivní test nemusí být stoprocentním ukazatelem na počínající těhotenství. Jak jinak tedy podle příznaků poznat, že jste těhotná?

Vynechání menstruace

Hlavním a typickým znakem, že by mohlo k početí dojít, je vynechání pravidelného menstruačního cyklu. Ne vždy se ale jedná o hlavní ukazatel. Menstruace se nemusí dostavit z přílišného stresu, únavy či velkého úbytku hmotnosti a dalších důvodů. Ale pokud se menstruace neobjeví, vždy je na místě udělat si těhotenský test.

Větší citlivost prsou

Změna citlivosti prsou bývá mezi prvními fyzickými znaky možného těhotenství. Gravidní ženu obvykle prsa pobolívají, jsou citlivější než obvykle, mohou natékat či nabýt na velikosti. Změnit barvu mohou také bradavky – obvykle ztmavnou. Některé ženy tyto příznaky provázejí i při normální menstruaci, proto nejde spoléhat jen na tento jediný příznak.

Časté nutkání močit

I když jsou ženy teprve na začátku těhotenství, mají větší nutkání častěji močit než ženy netěhotné. Je to způsobeno hormony, které více prokrvují pánev a močové cesty. Potíže se objevují i v pokročilém stavu gravidity, kdy je dítě dostatečně veliké a tlačí matce na močový měchýř.

Únava

Gravidita je pro každou ženu těžkou zkouškou a vybírá si daň v mnoha ohledech. U někoho to může být právě v podobě zvýšené únavy a ospalosti. Nelze proti tomu nijak bojovat, žena si musí zvyknout, že její tělo prochází změnou a pocity únavy časem odezní. Znovu přichází kolem třetího trimestru, kdy žena kvůli velkému břichu špatně spí a má také omezenou pohyblivost.

Nevolnost

Typickým příznakem, který se objevuje u většiny nastávajících maminek, je tzv. ranní nevolnost. Nevolnost se sice může dostavit kdykoliv během dne, ale nejčastěji tomu je právě v ranních hodinách. Obecně se objevuje až měsíc od početí, ale v některých případech přichází již dříve. Přílišná nevolnost je nebezpečná a může ublížit miminku, proto je v ojedinělých případech nutností vyhledat pomoc lékaře.

Větší citlivost na pachy

Nastávajícím maminkám se už v prvních dnech zvýší citlivost čichových buněk. Některé vůně, které jim dřív nevadily, mohou být najednou nepříjemné a naopak. Je to z toho důvodu, že tělo matky si najednou lépe vybírá potraviny, které jsou vhodné ke konzumaci.

Náhlé změny chutí

Asi většina žen může potvrdit, že s těhotenstvím přišly také výrazné změny chutí. Většinou se vyskytují v kombinaci s nevolností a zvýšenou citlivostí na různé pachy. U každé nastávající se tento bod projevuje trochu jinak – někdo šílí po sladkém, slaném a někdo se může utlouci po kořeněných jídlech.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>