Jak a čím rozvíjet kreativitu u dětí

paint-brushes-1666602_640

Tvořivost a kreativita jsou jedním z hlavních pilířů budoucích úspěchů ve škole i v zaměstnání. Je proto nejlepší tuto vlastnost u dětí rozvíjet už od útlého věku a pomoci jim dosáhnout kvalitních výsledků.

Kreativita podle věku

Kreativita se dá rozvíjet již od batolecího věku, kdy se dítě začíná zajímat o různorodost tvarů kolem sebe. Zde jsou na místě různé hry, kdy se začíná učit rozeznávat barvy a tvary. V tomto věku jde vše hlavně přes hmat, tudíž je účinné nechávat jedince poznat co nejvíc věcí právě pomocí tohoto smyslu. Naopak děti již předškolního věku nechte poznávat svět všemi způsoby. Ať už se jedná vymýšlení příběhů, kreslení, čtení či stavba lega a jiných stavebnic. Každé dítě je jiné a vyhovuje mu odlišný způsob, nechte ho projevit se a nijak ho neomezujte. Se školáky můžete trénovat zase různé hry se slovy.

Oceňujte originalitu a samostatnost

Ne vždy platí, že pokud dítě nedodržuje pravidla, že je například slunce žluté a nakreslí ho zelené, je špatně. Dívejte se na to z jiného úhlu. Zkuste se doptat, proč nakreslilo slunce jinou barvou. Pochvalte vaši ratolest za originalitu, nekritizujte, ale zároveň vysvětlete, proč je slunce pouze žluté. Dítě potřebuje k rozvoji hlavně dostatek trpělivosti, volnosti a žádné omezování. Obecně je malování a kreslení skvělý způsob, kterým se dítě naučí reagovat na určité podněty a vyjádřit své představy a myšlenky. Vhodné jsou také omalovánky, které zase zlepšují motoriku rukou. Pozor však na šablony, kde se pouze obkresluje a nedochází k úplné zapojení fantazie.

Nevnucujte jim své představy

Důležitý krok, kterým se někdy rodiče příliš neřídí, je, že by neměli svým potomkům vnucovat své vlastní přání, názory a představy. Dítě by si mělo samo umět vybrat, co se mu líbí, bez ohledu na názor svých rodičů. Když mu tuto možnost dáte, jeho kreativita se bude rozvíjet rychleji a lépe.

Hudba rozvíjí osobnost

Ještě před narozením miminko v děloze vnímá hlasy, hudbu a melodie. Po narození pro něj bývá uklidňující hlas rodičů, zejména matky, protože se s ním už setkalo v děloze. Pokud tedy nenarozené dítě poslouchalo muziku, je více než pravděpodobné, že k ní bude inklinovat i po narození. A muzika a zpěv zapojuje velkou část mozku, hlavně tu, která rozvíjí osobnost. Pokud si maminky se svými dětmi zpívají, dělají rozhodně líp, než kdyby jim do ruky vrazili tablet nebo mobil a pomáhají jim opakováním textů zlepšovat a procvičovat paměť.

zdroj foto: pixabay.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>