Havarijní pojištění

2176283_b3aa1ee6ed_z

V případě, že vlastníte novější, byť třeba i ojetý automobil, který svou pořizovací cenou nepatřil mezi ty nejlevnější, kromě povinného ručení byste měli určitě zauvažovat i o havarijním pojištění. Dojde-li k nehodě, můžete ušetřít i několik desítek tisíc korun.

Rozdíl mezi havarijním a povinným pojištěním

Mnoho lidí přesně neumí definovat rozdíl mezi zákonným pojištěním a havarijním pojištěním. Povinné ručení vozidla je dáno zákonem, musí jej tedy platit naprosto každý majitel vozidla, v případě, že vozidlo používá v silničním provozu. Povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte např. dopravní nehodou nebo dojde k poškození jiného majetku. Škoda bude hrazena z vašeho pojištění a částka, kterou odhadne likvidátor, připadne majiteli vozidla, které jste svou vinou poškodil. Pokud jste při nehodě poškodil i své vozidlo, vám žádná úhrada škody nepřipadne.

To ovšem neplatí v případě havarijního pojištění, které hradí i škody, jenž si způsobíte na svém vlastním automobilu. Uzavřít si havarijní pojištění se vám vyplatí tehdy, pokud máte drahé vozidlo a není starší než 6 nebo 7 let. Samozřejmě, vlastníte-li automobil, který svým rokem výroby spadá do kategorie veteránů a jde o luxusní kousek, nehleďte na staří a určitě vozidlo havarijně pojistěte.

Co vše havarijní pojištění nabízí

Stejně jako u povinného ručení, i havarijní pojištění má ve své struktuře další rizikové události, které si můžete k základnímu havarijnímu pojištění zřídit. Bydlíte-li na sídlišti nebo ve městě, jenž patří mezi ráje zlodějů v odcizování aut, určitě popřemýšlejte o pojištení proti odcizení nebo vandalismu. V poslední době přibývá stále více případů živelných pohrom, nejčastěji náhlý vydatný déšť, který zvedne hladiny malých potůčků a zatopí obydlené oblasti. I na toto myslete a pro případ neočekávané události si zřiďte pojištění na živelné katastrofy. Pak jsou v nabídce i další připojištění, např. střet se zvěří nebo úrazové pojištění řidiče a cestujících.

Jak zřídit havarijní pojištění – online je jedna z možností

Uzavření havarijního pojištění není nic složitého. Nabízí se dva způsoby, jak tak učinit. První z nich je havarijní pojištění online. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit, jednoduše zapnete počítač, projdete si jednotlivé nabídky pojišťovacích institucí, vyberete podle vás nejvýhodnějí nabídku a uzavřete pojištění. Pomoci vám může i havarijní pojištění kalkulačka. Druhou možností je osobní návštěva na pobočce pojišťovny, kam si sebou vezměte potřebné dokumenty jako občanský průkaz a velký technický průkaz. Cena havarijního pojištění je pak posuzována podle několika faktorů. V potaz se bere výše pojistného limitu, který je stanoven podle ceny vozidla, dále stáří vozu, zdvihový objem, značka, typ vozu, zabezpečení vozu, apod.

Zdroj foto: foter.com

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>