EET od 1.12.2016

elektronicka-pokladna

EET neboli elektronická evidence tržeb je vlastně nový zákon o evidenci tržeb, který představuje jedno z nejdůležitějších systémových opatření ke srovnání konkurence v podnikatelském prostředí. V platnost vstoupilo EET 1.12.2016. Koho se týkají změny a co se od nich očekává?

V souvislosti s uzákoněním této novinky došlo také ke snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 %. Snížení se nevztahuje na alkoholické nápoje. Již hned ze začátku se zákon setkal s různými reakcemi jak od podnikatelů, tak od nepodnikajících občanů. Trh se rozdělil na dvě strany, jedna souhlasí a druhá je proti. Někteří podnikatelé to vidí jako obrovskou křivdu a jsou si vědomi, že tímto krokem přijdou o mnoho svých peněz. Naopak pro druhou stranu je to příležitost, jak vystoupit ze stínu.

Čtyři fáze EET

Celé opatření je celkově rozděleno do čtyř fází, které budou postupně v určitém období nabírat platnosti:

  • 1.fáze EET od 1.12.2016 – ubytovací a stravovací služby
  • 2.fáze EET od 1.3.2017 – maloobchod a velkoobchod.
  • 3.fáze EET od 1.3.2018 – ostatní činnosti jako například svobodná povolání, doprava, zemědělství
  • 4.fáze EET od 1.6.2018 – vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Zkušební verze byla spuštěna již v listopadu

Je jasné, že uzákonění ze dne na den by byl v některých případech problém, proto byla již v listopadu spuštěna pilotní verze, ve které si mohli podnikatelé sami vyzkoušet, zda systém správně funguje ve spojitosti se serverem, zda mají dostatečně rychlé internetové připojení a další. Pro mnoho podnikatelů tedy tento zákon nebyl žádnou novinkou a měli vyzkoušeno již předem, k jaké změně EET od 1.12.2016 dojde.

Koho se opatření týká

Toto opatření se týká všech podnikatelů a zákon byl vydán zejména proto, aby Finanční správa získala pravdivé údaje a přehled o tom, zda daňoví poplatníci správně vykazují své hotovostní tržby a zda jejich podnikání neprobíhá na úkor konkurentů. Dalo by se říci, že pod EET budou spadat tržby, které pramení z podnikatelské činnosti, a zároveň byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou či jinými obdobnými způsoby jako např. stravenkou atd. Elektronická evidence tržeb od 1.12.2016 pomíjí jako výjimku přímý převod z účtu na účet.

Jak EET funguje

Princip spočívá v tom, že bude zaznamenaná každá platba a zákazník obdrží od obchodníka účtenku se specifickým kódem. Povinnost podnikatele bude při uskutečnění evidované tržby odeslat datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení a EET pokladny na server Finanční správy, kde budou informace uloženy, a vygeneruje se nezaměnitelný kód, který bude vzápětí odeslán zpět obchodníkovi. Podnikatel jej poté vytiskne na účtenku. Naopak zákazník se nemusí obávat, protože z evidence tržeb pro něj neplynou žádné nové povinnosti.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>